2018 Čínská mini oplatka bílého čaje z Fudingu - archiv

Neohodnoceno
 

neobvykle zpracovaný bílý čaj - lisovaný do malých "oplatek", pro přípravu metodou Gong Fu Cha, čaj se velmi pomalu rozpadá a poskytuje voňavé sládnoucí žluté nálevy, vhodné pro chvíle klidu a kdy není spěchu, Čína - Fu-ťien, oblast Fuding, 5 ks v zipovém sáčku, min. trvanlivost do: neomezeno (archiv)

Dostupnost Vyprodáno
199 Kč    
Kód produktu 960
Značka NepustilTea-archiv
Kategorie čaje bílé
 

2018 ČÍNSKÁ MINI Oplatka bílého čaje z Fudingu - ARCHIV

(Fuding Shou Mei "Mini Wafer" White Tea Packet)
"u čínských bílých čajů rozlišujeme obvykle čtyři třídy: 1. Bai Hao Yin Zhen („stříbrné jehly“), 2. Bai Mu Dan ("bílá pivoňka"), 3. Gong Mei, 4. Shou Mei ("obočí dlouhého věku")"

"Bílé fu-ťienské čaje mám rád. Poskytují lehčí svěží nálevy a při větší konzumaci dobře povzbuzují. Snesou více zalití a není chybou je dělat jako jeden nálev... Malá lisovaná "oplatka" z Fudingu je zajímavým počinem výroby tzv. "jednorázovek" se kterými se běžně setkáváme u tmavých čajů typu pchu-er. Výhoda tkví v již připravené porci, která je vždy stejná a není potřeba nic odvažovat. Beru jednu oplatku a malou konvičku (občas i zhong) a užívám si jednotlivé nálevy, kterých je opravdu hodně. Je to čaj, jež potřebuje dostatek času. Pokud jej nemám, rozluhovaný čaj dobře sliju, zabalím do kousku potravinové fólie a v luhování pokračuji později. Čaj svou kvalitou a projevy patří někam mezi 3. a č. třídu, resp. snoubí projevy obou tříd - nehořkne a má příjemnou dlouhou dochuť, jež s přibývajícími nálevy pomalu slábne."

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_01

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_02

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_021

Bílé čínské čaje se často lisují do různých tvarů, zejména menších koláčů. Je to pro čaj výhodné - je-li dobře zpracován, má dlouhou trvanlivost a může postupně stárnou (a vylepšovat své projevy). Záleží, zda je čaj lisován pevně nebo lehce (poznáme při odlamování) - mění se pak pomalu nebo rychleji. U malého lisovaného tvaru budou změny probíhat relativně rychle, pokud čaj rozbalíme a necháme (ideálně ve větším množství pospolu) v dobře těsnící nádobě s regulátorem vlhkosti. Za čas můžeme zjistit, že se chuť čaje proměnila (například prohloubila, zakulatila) a čaj snese více nálevů.

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_022

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_023

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1160x206_b_03

VÍCE INFORMACÍ O ČAJI

původ: Čína, Fu-ťien, oblast Fuding
hmotnost (netto):
 cca 25 g (±5 %)
datum výroby:
 2018 (lisování)
minimální trvanlivost do:
 neomezeno - archiv (1)
typ čaje:
 čínský bílý čaj
složení:
 100 % čistý pravý čaj-list, pevně lisovaný
další označení čaje: Fuding Shou Mei "Mini Wafer" White Tea Packet; často najdeme tento čaj zařazený do "sheng pchu-erů"
zařazení dle české vyhl. č. 187/2023 Sb.: čaj pravý  -  zelený čaj, (dle § 4, odst. 4 - "bílý čaj")
balení: třívrstvý, opakovatelně použitelný sáček se zipem
bio certifikace:
 -
doporučená konzumace dle bylinářské literatury, bylinářů a znalců: alespoň 4 šálky za týden, ideálně 2 hrnky denně (MUDr. Bukovský - Plán B)
suchý čaj: pevně lisovaný kus ve formě malé čtvercové oplatky s bylinnou vůní, zabalený do ochranného obalu
nálev:
 sytě žlutý až žluto-hnědý, silný dle doby luhování, lehce sládnoucí s charakteristickou "tipsovou dochutí" (oříškovost či tóny praženosti)
vyluhovaný list:
 větší, porušený, zcela rozvinutý, s tipsy, měkký a lehce vonící

doporučená příprava: jeden lisovaný tvar vložit do malé konvičky, opláchnout horkou vodou a nechat odpočinout, dále přelít cca 0,2 l lehce zchladlé vody (cca 85 °C), luhovat cca 1 minutu a slít, zalití opakujeme vroucí vodou a luhujeme dle chuti, vcelku krátce
odměření: 1 tvar čaje ("oplatka")=cca 5 až 5,5 g

počet nálevů: mnoho
možná alternativní příprava: zalijeme 1 kus větším množstvím právě vroucí vody (cca 0,5 l) a slijeme po 3 minutách lhování, zalití opakujeme dle chuti
aspekt: jinový čaj
kvalita dle členění v e-shopu: NepustilTea-archiv

(1) čaj je potravinou a ze zákona je nutno jej označovat min. dobou trvanlivosti, standardně proto na baleních uvádím datum odpovídající dvěma letům ode dne prodeje a uvádím informaci o reálné trvanlivosti, čaje archivní mají trvanlivost neomezenou (pokud se správně skladují)

DobreCaje.cz_NepustilTea.cz_fuding_white_square_1024x768_a_01