(text postupně - dle mého času - doplňuji a mám takový pocit, že tím pádem bude pořád širší a širší a nikdy ne úplný :-)

Co se skrývá pod záhadnými zkratkami v e-shopu, definicemi a různým označením čajů / bylin?

NepustilTea

Označením NepustilTea vám garantuji vše, co při prodeji prezentuji. Ostatně platí to pro celý e-shop a všechny mnou provozované weby. Ručím za to osobně - svým jménem (úplné informace o mé osobě a spojení na mě a adresy ostatních webů). 

NepustilTea-standard

je označení špičkové kvality bylin, jelikož špičková kvalita je pro mě kvalitou standardní! Není to chlubilství a vůbec ne nadnesené. Kdysi jsem se rozhodl, že budu buď prodávat špičkové produkty nebo žádné. Ono totiž těch ostatních je na trhu víc než dost. Můžete je koupit všude a vybrat si téměř poslepu. Byliny této kategorie (můžete mít samozřejmě lepší NepustilTea-superior) piji zcela běžně, takřka každý den. Dodávají mi dobrou náladu, energii a určitě vylepšují mé zdraví. Aniž bych to dál zkoumal - netrpím běžnými chorobami (rýma, kašel, angíny či chřipky...) ani těmi civilizačními (cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, zvýšený cholesterol, alergie...). Mám pokoj i od Helicobacter pylori! Označení komplikovaným spojenim NepustilTea-standard používám z důvodu, že standardů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "standard" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-standard je jednoznačné označení dovozce + kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu a u Bitter-Melon Tea.

NepustilTea-superior

je označení nejvyšší kvality bylin, vhodné pro přípravu Gong Fu ("Kung Fu Čcha"). Nejvyšší kvalitu si dopřeju, když si chci byliny opravdu užít v několika nálevech, podobně jako špičkový pravý čaj. Označení NepustilTea-superior používám z důvodu, že superiorů se může na českém trhu vyskytnout víc, konkurence se ráda rychle přizpůsobuje, ... "web totiž snese vše" a pouhé označení "superior" nemusí říkat vůbec nic! :-). NepustilTea-superior je jednoznačné označení dovozce a kvality v jednom. Označení naleznete u Jiaogulanu, Bitter-Melon Tea a postupně i u ostatních bylin a čajů.

NepustilTea-standard+

je označení exkluzivní kvality bylin určených pro předplatitele, vhodné pro jakoukoliv běžnou přípravu. Byliny dovážím 2 x v roce (obvykle na jaře či koncem jara a koncem léta či počátkem časného podzimu, což je základní plnění skladu) a několikrát za rok (v menších množstvích mezi základními dovozy). Předplatitelé mají garanci dodávky vždy maximálně čerstvých bylin z příslušného posledního dovozu.

NepustilTea-original

je označení jedinečných blendů (hotových směsí - čajů + bylin + ovoce + koření nebo surovin pro přípravu neobvyklých čajů, úprav bylin drcením mletím apod.), jedná se o směsi tvořené pouze přírodninami (byliny, ovoce, čaj, koření) bez přidání jakékoliv chemie a jakýchkoliv "přírodně identických látek", barviv, vůní a chutí pocházejících z chemiček; zastávám totiž názor, že vše co má být do blendů použito existuje v přírodě - v přirozené formě ryzích přírodnin a vše ostatní co se vyrábí průmyslově (extrakty, chemické vůně a chutě, barviva apod.) je nadbytečné, ničí nám životní prostředí (zejména jejich výrobou) a zdraví, .. a navíc, takové látky - hluboce průmyslově přepracované - považuji za škodlivé z hlediska jejich energetického a zdravotního působení na člověka; do této kategorie jsou řazeny i upravené byliny a ovoce (šetrná úprava drcením, mletím apod., zásadně bez zvýšené teploty při úpravě)

NepustilTea-archiv

je označení jedinečných čajů ze soukromého archivu e-shopu NepustilTea a čajů, jež si pořizuji za účelem rozšiřování svého "čajového rozhledu". Mám čaje, které uchovávám pro jejich výjimečnost a které se dál hodí k archivaci; jsou to čaje, které a stojí zato ochutnat; o čaje v archivu se řadu let starám (experimentuji s různými podmínkami skladování), pravidelně je degustuji a sleduji jejich vývoj; ač jde o soukromou sbírku, občas nějaké množství uvolním k prodeji. Do archivu zařazuji i čaje nakoupené za účelem svého vzdělávání (rozšiřování chuťových aj. poznatků), tj. v archivu jsou tedy i čaje zcela čerstvé, s nimiž běžně neobchoduji (nedovážím je). Dle přání mohu tyto čaje ve větším množství - pokud jsou k dispozici na trhu - opatřit.

AČP (čili "Ašská čajová pohoda")

je tradiční setkávání s čajem, bylinami a neživou přírodou Ašska (+ okolí), pořádané pravidelně každý poslední čtvrtek v měsíci na "zámečku" (budova ašského muzea); původní degustace zaměřené pouze na čaje a byliny se postupně transformovaly na pořad zahrnující "velmi živou" neživou přírodu Ašska; na každé degustaci se zabýváme nejen čaji a bylinami (tuzemskými i přespolními) ale i horninami (a minerály) po kterých denně na Ašsku chodíme aniž bychom je příliš vnímali :-); s AČP jsou úzce provázány geologické vycházky Ašskem (zahájení v roce 2022, www.GeoVychazky.cz - v přípravě); program

USDA ORGANIC

USDA Organic ​představuje americkou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. Americký vládní úřad USDA (zkratka The United States Department of Agriculture, tj. americké ministerstvo zemědělství) se zabývá kontrolou a certifikací produktů pocházejících z ekologického zemědělství. Dozoruje bezpečnost potravin. Reguluje standardy pro ekologické zemědělství i volný sběr divokých plodin. Kontroluje dovoz, uchovávání, zpracování a balení produktů včetně jejich prodeje. Označení USDA Organic má produkt, jež byl prokazatelně vyroben v režimu "bio", tj. nebyl geneticky modifikován, při jeho pěstování nebylo použito umělých hnojiv, pesticidů a jiných chemických látek negativně ovlivňujících lidské zdraví. Dodržování všech podmínek u konkrétního produktu kontroluje úřad několikrát ročně.

Organic Thailand

Organic Thailand ​představuje thajskou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. (podrobnosti v přípravě), zkratka na originálních baleních produktů je TH-BIO-152-THAILAND.

TH-BIO-152-THAILAND
(text v přípravě)

OTOP
(text v přípravě)

OTOP PRODUCT (5 Star Product of Thailand)
(text v přípravě)

HALAL
(text v přípravě)

THAILAND TRUSTED QUALITY
(text v přípravě)

Lot No. (šarže): 14D2003
(text v přípravě)

MFG : 16/07/2014
(text v přípravě)

EXP : 16/07/2015
(text v přípravě)

minimální trvanlivost
Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy "minimální trvanlivost do…" obsahuje-li datum uvedení dne a v ostatních případech „minimální trvanlivost do konce …“. K údajům „minimální trvanlivost do …“ a  „minimální trvanlivost do konce …“ se připojí buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde je datum uvedeno na etiketě nebo obalu. V případě potřeby se tyto údaje doplní údajem o nezbytných podmínkách pro uchování, jejichž dodržení umožní zajistit uvedenou trvanlivost (více viz článek).

„Pilot Organic Tea Plantation"
(text v přípravě)

„GMP"
(text v přípravě)

„ISO 9001:V 2000"
(text v přípravě)

„OTOP PRODUCT CHAMPION"
(text v přípravě)

N/A
nebo n/a je zkratka pro anglický výraz Not Available nebo Not Applicable (tedy nedostupné nebo neaplikovatelné). V češtině se používá v mluvené formě fráze nelze aplikovat (jako mnemotechnická pomůcka).Zkratka N/A se používá např. jako hodnota v tabulkách, kde označuje položku, u které nejsou dostupná data, a tento fakt záměrně uvádí (čímž dochází k vizuální odlišnosti od úplného vynechání hodnoty, která může mít sama o sobě jiný význam než N/A). V e-shopu je N/A použito u pložek, kde mi není informace známa.


doplněk stravy
(text v přípravě)

SZÚ
Státní zdravotní ústav (text v přípravě)

SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (text v přípravě)

SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv (text v přípravě)

RoHy
Registr rozhodnutí hlavního hygienika (text v přípravě)

HEM (OVZ)
(text v přípravě)

"vědecký čaj"

v posledních cca dvaceti letech vznikly zajímavé "nové" čaje díky experimentům a vynalézavosti různých firem produkujících čaj, například "GABA čaje", kdy byl list podroben speciálnímu zpracování v dusíku a ve vakuu (zkoncenrování kyseliny aminomáslené - GABA - v konečném produktu), bezkofeinové čaje, instatní puery, čaj BENIFUKI, čaj "001",  čaj z Momordiky /hořké okurky či melounu apod. ...

ECO
(text v přípravě)

ECF (Elemental Chlorine Free)

Technologie bělení buničiny (celulózy) kysličníkem chloričitým, nepoužívá se tedy plynný chlor, čímž se zamezí tvorbě dioxinu a dioxinu podobných sloučenin s karcinogenními účinky.
Cituji: "Pod označením dioxiny se skrývá celkem 210 různých chemických látek. Některé z nich se vyznačují tak vysokou toxicitou, že je můžeme považovat za nejjedovatější látky, které až dosud člověk vyrobil".
(Prof. RNDr. Strunecká Anna, DrSc. Jak přežít dobu jedovou. Dioxiny, 143 - 147, ALMI. Blansko, 2013)

TCF (Totally Chlorine Free)
(text v přípravě)

metabolický syndrom

metabolickým syndromem se označuje "supermoderní civilizační nemoc" = komplex poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob, ... šikovně si to doktoři zjednodušili :-)


poznámka: například metabolický syndrom mohou startovat obyčejné brambory (v případě přemíry jejich konzumace - po uvaření mají totiž vysoký glykemický index), lze je nahradit topinambury

civilizační choroby

(text v přípravě)

Helicobacter pylori

je mimořádně častý patogen (původce onemocnění). Infekce touto bakterií patří celosvětově mezi nejčastěji se vyskytující nákazy. Způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává různé trávicí potíže. Časem způsobuje tzv. chronický aktivní zánět (gastritidu). Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku. Více informací na samostatné stránce.

adaptogen

a) příklad moderní definice:
"Adaptogeny představují netoxické látky, jež nespecificky zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých vlivů a jež normalizují tělesné funkce." 
(Andrew Weil, 2006, USA) 
b) širší (základní) definice:
Látka s adaptogenními účinky musí obecně splňovat následující hlavní kriteria:
- musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí),
- její účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy,
- musí být neškodná a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů.
(N.V. Lazarev, 1947, SSSR, I.I. Brechman a I.V. Dardymov, 1968, SSSR)

adaptogenní aktivita byliny

= komplex adaptogenních účinků

balení čaje - hmotnostní odchylky

hmotnostní odchylky se liší dle jednotlivých komodit, pro balený a vážený čaj platí (viz text v přípravě):
"hmotnost" do 50 g včetně = -5 %,
"hmotnost" do 100 g včetně = -3 %
"hmotnost" do 200 g včetně a nad 200 g = -2 %
poznámka 1: jsou země, kde se výsledná hmotnost balení moc neřeší (Vietnam)
poznámka 2: výše uvedenou "hmotností" se rozumí hmotnost netto
netto = čistá hmotnost (váha) zboží bez obalu
brutto = hmotnost (váha) zboží včetně obalu
odchylka může být plusová i mínusová, dle předpisů EU se uvádí mínusová

skutečná trvanlivost čajů a bylin

je potřeba si uvědomit, že čaj patří mezi potraviny a jeho životní cyklus je stejný jako u potravin s delší trvanlivostí, více informací v článku o životě čaje

GABA

je účinnou látkou přírodního původu, přirozeně se vyskytující ve všech čajích (v některých méně a v některých výrazně - např. v polozeleném čaji Thai Gabaron Tea je GABA mimořádně velké množství) = aminomáselná kyselina (neproteinová aminokyselina, přesněji gamma-amino-butyrová), která dokáže snižovat krevní tlak, zabránit křečím, dysforii či arytmii a reguluje tvorbu hormonů; lze ji využít ke zlepšení krevního oběhu v mozku, zvýšení okysličení, ke zlepšení metabolismu mozkových buněk; může také pomoci při léčbě následků mozkové mrtvice nebo poranění hlavy, při bolestech hlavy, hučení v uších či stavech zmatenosti; existuje více než 100 druhů neurotransmiterů, GABA však mezi nimi hraje mimořádně důležitou roli, protože umožňuje jejich efektivnější využití - GABA totiž dokáže proniknout přes hematoencefalickou bariéru, a tak se dostat přímo z krve do mozku; jako inhibiční aminokyselina hraje GABA důležitou roli při zmírňování podráždění nervových buněk, které jinak může vést k psychickým problémům a depresi

volné radikály

jsou nestabilní molekuly, které obsahují lichý počet elektronů. Jelikož je počet lichý, přirozeně se snaží dosáhnout znovu párového stavu. Při této činnosti spouštějí celou řadu oxidačních procesů a přitom napadají stabilní chemické látky. Nahromaděné volné radikály nahrazují své elektrony z buněk přilehlých tkání, v důsledku čehož se buňky poškozují. Dochází k tzv. oxidaci - složky buněčné membrány se částečně skládají z molekul tuků, které díky své chemické struktuře snadno oxidují. (poznámka - volné radikály dokáží likvidovat látky, které nazýváme antioxidanty)

negativní působení volných radikálů

Příklady nemocí a stavů, které jsou spolupůsobeny volnými radikály: Volné radikály přispívají významně ke vzniku a průběhu diabetu, podporují stárnutí, vznik očních chorob např. šedého zákalu, vznik zánětů, nádorů, řady plicních chorob, kožních chorob, neurodegenerativních chorob (např. Parkinsonova a Alzheimerova choroba), poruch imunity, podporují virové infekce, mají význam u některých intoxikací, podílí se např. na revmatickém zánětu kloubů, spolupůsobí u eklampsie, působí mužskou neplodnost, vznikají v reperfuzní fázi po ischemii, což má význam např. u transplantací nebo infarktu myokardu, volné radikály vznikají po intenzivní námaze např. u sportovců atd. (viz. https://www.celostnimedicina.cz/volne-radikaly-a-antioxidanty-mudr-vaclav-holecek-csc.htm#ixzz4NZkCYM5g)

antioxidant

je látka, která:
1.omezuje aktivitu kyslíkových radikálů,
2.snižuje pravděpodobnost vzniku volných radikálů,
3.převádí volné radikály do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů,
4.omezuje proces oxidace v organismu, poškození buněk, rychlost stárnutí a vznik chorob.
(výborným antioxidantem je obyčejný - čerstvý, kvalitní listový čaj :-)

apoptóza

Apoptóza, neboli programovaná (řízená) buněčná smrt je zcela fyziologický děj. Na rozdíl od nekrózy, která postihne víceméně náhodnou buňku, která měla zrovna smůlu a byla vystavena nepříznivým vlivům, je apoptóza indukována naprosto cíleně a buňka je usmrcena a následně odstraněna takovým způsobem, že nedojde k poškození okolních buněk. Je to tedy organizovaný a přísně regulovaný děj. Například programovanou buněčnou smrt rakovinových buněk umí zařídit Thai Lemongrass Black TeaVietnamese Lemongrass Green TeaThai Lemongrass Oolong Tea. apod., z našich potravin to umí především fazole :-).

antioxidační síla

text v přípravě

kofein ("tein")

text v přípravě

oxidace - fermentace

text v přípravě

čajová školka

Školka je prvním místem, kde se něco rozumného člověk naučí. Je obecně známo, že do šesti let, tj. do obvyklého nástupu do školy, si každý jedinec vytvoří cca 80% vzorců, podle kterých se chová a podle kterých si později dotvoří zbylou pětinu. Školka je tak obvykle posledním místem, kde má člověk zdarma tzv .“full service“ či "all-inclusive", kde se o něj druzí kompletně postarají a kde se naučí téměř všechny základní věci, potřebné pro další život... a v Čajové školce starého Dr. Teamana to funguje stejně! A smutná zpráva nakonec: školka je posledním místem, kde si člověk "skoro beztrestně" může dělat co chce :-), v čajové školce nikoliv!

Teaman, TeaDr. (též Dr. Teaman, starý Teaman či zkráceně "týdoktor")

text v přípravě

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je porucha nejasné etiologie, při níž se postižený cítí bez zjevné příčiny stále vyčerpaný. Chronický únavový syndrom se definuje pomocí symptomů, nejčastěji jako klinicky prokazatelná, leč ani podrobným vyšetřením nevysvětlitelná únava neustupující po odpočinku a trvající nejméně půl roku.
(Chronický únavový syndrom není podle ICD-10 totéž co chronická únava, nebo únavový syndrom, ačkoliv se tyto pojmy chybně používají zaměnitelně. Ve skutečnosti je chronická únava jen příznak řady různých problémů a nemocí (např. rakoviny, roztroušené sklerózy a mj. také chronického únavového syndromu). Naproti tomu chronický únavový syndrom je vážné neuro-imunitní onemocnění, které se projevuje řadou příznaků. Chronická únava, která má u chronického únavového syndromu specifické vlastnosti odlišné od běžné únavy, je jen jedním z nich. Odhaduje se, že chronickým únavovým syndromem u nás trpí mezi 20 000 – 80 000 lidí. Únava, která může mít různé příčiny, trápí více lidí než chronický únavový syndrom. - MKN-10)