• 1
  • 2
  • 3
10. března 2018 - týdny výhodných cen prodlužuji na čtrnáctidenní intervaly + dva čaje :-). Začínáme thajským blendem - Thai Lemongrass Black Tea 2017 (bio - Organic Thailand a USDA ORGANIC) a cejlonským ochuceným čajem Ceylonese Mandarin Rind Black Tea 2016, (platí do 22. března 2018 včetně), oba čaje lze velmi dobře sladit (= nový chuťový rozměr) a uchovat v termosce (nekalí se, nemění barvu ani chuť). Jsou vhodné na celodenní pití, oslazené ke snídani, k jídlu i po jídle - zhotovené na jeden silný nálev. Jsou jangové (uzemňující), pobízející k činnosti a úspěšně zahánějí nastupující jarní letargii.

Citronová tráva je známa svými detoxikačními účinky. Citováno z wikipedie:
"Snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny. V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že užívání citronové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené."
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vo%C5%88atka_citronov%C3%A1Thai Lemongrass Black Tea 2017 - kvalita NepustilTea-standard - bio (Organic Thailand a USDA ORGANIC).


Ceylonese Mandarin Rind Black Tea 2016 s jemnou vůní a chuťovým nádechem kůry mandarinek + silou cejlonského čaje (doporučuji osladit :-).

Víte že, sušená třtinová šťáva není "třtinový cukr" (který vám prodává kdejaký obchodník a jež se vyskytuje v mnoha kvalitách) ale ryzí přírodní sladidlo, ze kterého se třtinový cukr vyrábí?

Sušená třtinová šťáva (do 22. března 2018 v akci):
- obsahuje vysoké procento živin, minerálních látek, vitaminů a bílkovin,
- je ideální na posyp, při vaření i pečení, ke slazení džusů, čajů, bylinných výluhů, kávy, kakaa, smoothies, marmelád, sušenek, čokolády, dezertů, zmrzliny, omáček, pudinků, želé atd.,
- má zklidňující účinky při nachlazení a podporuje vykašlávání,
- je výborným zdrojem energie při vyčerpání, zátěži a rekonvalescenci,
-  má 5x víc minerálů než "třtinový cukr" a 50x víc než obyčejný cukr bílý!


Více informací
o sušené třtinové štávě, která patří mezi tradiční sladidla, používaná do napoleonských válek v Čechách!

2. března 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je zde :-), lze libo se oblažit polozeleným thajským čajem Thai Chin Shin Oolong Tea 2016, (platí do 8. března 2018 včetně), jež je někdy čajem Kan-On či Ganon No.17 apod. označován;
dle mého přítele Dr. Teamana jde o "thajského slona":
"Čaj s jemnými smetanovo-jahodovými dochutěmi a podtóny citrusů, silně podmanivých nálevů, velmi uklidňující, vhodný pro rozjímání, meditace a přemítání nad tajemnem mezi nebem a zemí, ideální pro každého, kdo hledá pohlazení, uklidnění, inspiraci, pohodu, tj. protipóly ke každodennímu stresu, hluku, nevlídnosti a neutěšené uspěchané době." 

P.S. čaj najdete i v degustační sadě č. 5
P.S. 2 viz níže


Na severu Thajska se běžně používá čínské čajové nádobí a čajová moře různých typů a provedení :-).

23. února 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), čeká vás polozelený thajský čaj Thai Thea Kuan Ying Tea 2016, (platí do 1. března 2018 včetně), thajská variace slavného taiwanského čaje „Železná bohyně milosrdenství", s velmi jemnou avšak intenzivní vůní a chuti po sušeném ovoci s lehkou pražeností a zvláštní oříškovostí (vlašské ořechy); dle mého přítele Dr. Teamana:
"Čaj velmi vhodný pro chvíle pohody, po dobře odvedené práci, když se přemítá nejen o tom co bylo, ale hlavně o tom co bude, když se hledá jak zařídit aby to tak skutečně bylo, čaj pro plánování nemožného aby bylo uskutečněno vše možné!" 

P.S. čaj tohoto týdne najdete i v degustační sadě č. 4
P.S. 2 ke každé objednávce obsahující výše uvedený thajský oolong dostáváte 2 "kostičky" sheng pueru 2007 Pu-Erh Xiaguan Mini Zhuan Cha zdarma :-)


Vzhled listu čaje po druhém luhování  - všimněte si lehké žádouví oxidace okrajů listů, typického znaku méně oxidovaných oolongů.

16. února 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), tentokrát můžete vyzkoušet polozelený thajský čaj Thai Dong Ding Oolong Tea 2016, (platí do 23. února 2018 včetně), thajskou variaci slavného taiwanského čaje „Mrazivý/zmrzlý vrcholek“, jež se vyznačuje jemnými květinovými vůněmi, chuťově lehkými a okouzlujícími nálevy; cituji svého přítele Dr. Teamana:
"Tento čaj je uklidňující i povzbuzující zároveň, vhodný pro každého, kdo chce upevnit své zdraví, zbavit se stresu, oblažit celé tělo a zbystřit mysl. Je pro všechny, kteří se na věci kolem sebe míní podívat z nových úhlů... a to se v době nového roku a půstu hodí!" 
Přeji vám vše nejlepší do nového roku zemského Psa, jež právě začíná v Asii (Čína, Vietnam, Thajsko aj. země) - oslavíme to společně tak, že ke každé objednávce s výše uvedeným oolongem dostanete dárek - 50 g černého "cejlonu" (Ceylonese Mandarin Rind Black Tea 2016) + větší vzorek hořkého melounu v drcené formě (Bitter-Melon Tea 2017) zdarma
 
P.S.  připomínám, že pro přípravu polozelených čajů je nejvhodnější čínská metoda Gong Fu Cha [kung fu čcha], jež se používá i pro přípravu oolongů v Thajsku a je typická krátkými časy luhování čaje :-)
P.S. 2  čaj tohoto týdne najdete i v degustační sadě č. 4


Pro přípravu čaje čínskou metodou Gon Fu Cha si nemusíte kupovat drahé čínské soupravy, můžete si svůj čajový set poskládat z různých - vám milých - komponent, které již doma máte :-).

8. února 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), oblaží vás "čtyři období" - polozelený thajský čaj Thai Four Season Tea 2016, (platí do 15. února 2018 včetně). Mnohorozměrná chuť tohoto čaje, vás dokonale uspokojí. Při použití mírně zchladlé vody docílíte hladkého ovocno-květinového nálevu - posléze s dozvukem lehce nahořklým ale pořád příjemným. Čaj je produkován jako bio produkt s označením Organic Thailand.
Můj přítel Dr. Teaman o něm říká hodně superlativů a vždy končí konstatováním:
"... no, shrnuto, je to čaj vhodný pro uklidnění před bojem, kdy se soustředíme na úspěch, koncentrujeme mysl, nabíráme nové síly a již jasně vidíme zanedlouho začínající nekonečné oslavy vítězství. Prostě je to suprčá!".

P.S. čaj najdete i v degustační sadě č. 4


Barvu čajového nálevu si nejlépe prohlédnete ve skleněné nádobě umístěné na bílém podkladu - zde v čínském ručně vyráběném skleněném slévacím džbánku.
(Čínsky Cha Hai [茶海] - čajový džbánek, do něhož sléváme nálev z konvičky).

31. ledna 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), tentokrát jsem vybral "thajské kamínky" - polozelený čaj, jehož pevně zabalené čajinky jsou ukryty v obalu z mletého kořene ženšenu a lékořice - Thai Ginseng Oolong Tea 2015 (platí do 7. února 2018 včetně), nezávislé hodnocení tohoto "nikdy nekončícího" čaje najdete na webu věnujícímu se čajové kultuře e-cajovna.net, nebo zde (dnes již historické balení čaje). A co víc dodat ? Snad jen slova mně kdysi sdělená starým Dr. Teamanem, čajovým guru a mým dlouholetým přítelem:
"Thajské kamínky jsou určeny pro regeneraci fyzických a psychických sil - unikátní kombinace ženšenu, lékořice a čaje (kofein, antioxidanty, GABA, ginsenosidy atd.) je blahem pro organismus a prevencí před civilizačními chorobami. Je to čaj vhodný pro pravidelné i sváteční pití a kdykoliv přes den, kdy je potřeba zaktivizovat síly, načerpat inspiraci a vědomě se postavit neustálému shonu přemodernizovaného světa!"

P.S. čaj najdete i v degustační sadě č. 3


Čajinky v konvičce opravdu zvoní jako kamínky, čajové lístky jsou totiž pevně zabaleny a pak poctivě obaleny ve vyvážené kompozici prášku z kořene ženšenu a lékořice, nálevy (a je jich opravdu mnoho) tím získávají sladkost a extraléčivé účinky.

25. ledna 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), na vaše šálky se těší méně oxidovaný polozelený čaj typu Pao Chung [Pao čung] Thai Green Oolong Tea 2016 (platí do 1. února 2018 včetně). Lehce podélně rolovaný polozelený čaj je vhodný pro zapomnětlivce, jež čaj včas neslévají a věčně jej slévat zapomínají = čaj nelze přeluhovat a svými účinky se blíží zeleným čajů. Čaj je v bio kvalitě (Organic Thailand, USDA ORGANIC). Podobně jako ostatní oolongy jej lze připravovat čínskou metodou Gong Fu. Na obrázku je vyluhovaný list s viditelnou nepatrnou oxidací (zhnědnutím) některých částí (či jen) okrajů lístků. Sběrová formule je typická pro oolongy, tj. 1(tips)+3 další lístky. Velmi malé porušení listů vypovídá o pečlivém zpracování čaje. Fajnšmekrům doporučuji věnovat pozornost stejnému čaji v kvalitě NepustilTea-superior, jež se skládá pouze z listů, tj. neobsahuje řapíky a části stonků flešů :-)


Na zcela vyluhovaném listu listu čaje lze spatřit důsledky žádoucí mírné oxidace (zahnědnutí), neporušené listy svědčící o pečlivém zpracování čaje.

17. ledna 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), tentokrát ovoněného polozeleného rolovaného čaje  Thai Ten Thousands Miles Scented Tea 2016 (platí do 24. ledna 2018 včetně). Příjemně voňavý polozelený čaj vděčí za své projevy květům osmanthu, jež se česky nazývá vonokvětka (správně Olivovník libovonný) a latinsky Osmanthus fragrance. Vůně je silně broskvovo-meruňková, sladká a opojná. Polozelený čaj (jež je s kvítky smíchán už v procesu výroby) dokáže velmi dobře povzbudit a nezapře své léčivé účinky vlastní všem oolongům, tj. je účinným antioxidantem, podporuje metabolismus tuků, regeneruje buňky... Použití květů osmanthu patří mezi tradiční asijské postupy používání vonných přírodnin k ovoňování čajů (podobně jako jasmínové květy či poupata růží). Čaj je vhodný k osvěžení i relaxaci. Vonokvětka má protizánětlivé a zklidňující účinky, působí proti rýmě a zahlenění a zlepšuje kvalitu pokožky. Čaj je v bio kvalitě (Organic Thailand, USDA ORGANIC) a při použití metody přípravy Gong Fu, tj. při krátkém a opakovaném luhování, zhotovíte až 8 skvělých nálevů.


Drobné kvítky osmanthu jsou žluté až oranžové a jejich pronikavá vůně zaskočí každého, proto se využívají i v parfumerii a likérnictví.

12. ledna 2018 - chystám Geologické vycházky s čajem (a bylinami) :-).

10. ledna 2018 - další týden výhodné ceny thajského oolongu je tady :-), tentokrát blendu polozeleného čaje typu Pao Chung a thajského pandánu  Thai Pandanus Green Oolong Tea 2017 (platí do 16. ledna 2018 včetně). Pandán (Pandanus amaryllifolius) je rostlina s velmi zajímavou vůní, typickou pro mnoho jídel  jihovýchodní Asie, připomíná jasmínovou rýži a provoní místo přípravy i široké okolí :-). Pro Evropana je to vůně nezvyklá a velmi silná. Obvykle si jí člověk zamiluje nebo jí nesnáší... 


Pandán na thajské plantáži vydává zvláštní vůni, jež je po usušení ještě intenzivnější, čaj s pandánem si buď zamilujete nebo si jej již nikdy nedáte! :-).

9. ledna 2018 - v průběhu ledna a února se občas objeví některé čaje z mého archivu, třeba to někomu udělá radost :-).

3. ledna 2018 - každý týden najdete zajímavou cenu u jednoho z thajských oolongů, jež bude platit 7 dní; nyní je to Thai Lemongrass Oolong Tea 2016 - blend skvělé citrónové trávy a čaje, pro běžnou přípravu i pro krátké nálevy metodou Gong Fu;  jde o produkt ekologického zemědělství, kde se nepoužívá hnojiv a chemie (nese označení Organic Thailand, případně USDA ORGANIC) :-).


Pít čaj je vhodné z nádobí, které se vám líbí a dotváří vám jedinečnou čajovou "hygge" pohodu :-).

2. ledna 2018 - přidáno několik čajů z mého osobního archivu a archivu degustačního, některých čajů není mnoho, tak neváhejte :-).

1. ledna 2018 - posílám vám novoroční pozdrav formou výhodnějších cen mých oblíbených černých čajů, jež jsou vhodné nejen na zimu - Thai Lemongrass Black Tea 2017 (bio - Organic Thailand a USDA ORGANIC, 99 Kč/50 g) a Ceylonese Mandarin Rind Black Tea 2016 (69 Kč/50 g), slevy platí do konce ledna 2018..., oba čaje lze velmi dobře sladit (= nový chuťový rozměr) a uchovat v termosce (nekalí se a nemění barvu), což je vhodné - například - pro zimní sporty, do práce apod.


.... takže v novém roce znovu a lépe! :-).

31. prosince 2017 - v roce 2018 jsou zrušeny všechny pravidelné měsíční akce!

starší zprávy najdete v Archivu novinek 2017